Czy warto mieszkać w Tychach?

Jednym z typowych miast położonych na obszarze województwa śląskiego na pewno są Tychy. To przeszło 130-tysięczne miasto o charakterze przemysłowym położone na południowym skraju GOPu znane między innymi z fabryki samochodów FIAT. Tychy odnotowały gwałtowny rozwój w ciągu minionych 70 lat, z czego największa skala wzrostu była widoczna przez pierwsze 30 lat po zakończeniu wojny. W architekturze miasta dominują wysokie budynki wielorodzinne wybudowane w przeważającej większości w tamtym okresie.

W strukturze własnościowej zasobów mieszkalnych Tychów największy udział mają spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. W dalszej kolejności znajdują się budynki należące do osób prywatnych oraz pozostające w zasobach komunalnych. W ostatnich latach przyrost nowych budynków jest znacznie niższy i przeważają wśród nich inicjatywy prywatne, przede wszystkim budownictwo jednorodzinne oraz wielorodzinne domy stawiane przez deweloperów.

Przyglądając się z bliska tyskiemu rynkowi mieszkaniowemu zauważymy iż średnie ceny mieszkań w tym mieście na poziomie 3,6 tys. zł za m2 nie należą do najniższych w skali całego województwa. Wynika to z faktu iż Tychy jako miasto położone stosunkowo blisko Katowic czyli centrum gospodarczego województwa, a przy okazji zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie terenów o walorach przyrodniczych (lasy oraz bliskość gór) są dość atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Do Katowic można się dostać z Tychów w mniej niż pół godziny a przy tym mieszkania są o wiele tańsze niż w Katowicach. Tychy nie narzekają także na duży wskaźnik bezrobocia, co oznacza iż dość łatwo jest otrzymać w tym mieście posadę.

Miasto jest świetnie skomunikowane, leży przy drodze krajowej DK1, która na odcinku przebiegającym przez miasto jest aktualnie modernizowana aby ułatwić komunikację pomiędzy dzielnicami leżącymi po obu jej stronach.