Czasami chcąc zmodyfikować układ C.O. w budynku, spotykamy się z nadzwyczajnymi przesłankami, jakie zmuszają nas do uskutecznienia robót, o których bezwarunkowym charakterze mogliśmy nie mieć wyobrażenia, a jakie zostały nam unaocznione dopiero przez firmę renowacyjną. Niektóre z takich niespodzianek dotyczyć mogą przewodów kominowych.
Załóżmy, iż potrzebujemy zastąpić kocioł C.O. nowszym, zaś dodatkowo odrobinę mocniejszym, bo stary kocioł nie w każdym przypadku dawał sobie radę z dogrzaniem budynku (nie wspominając o tym, iż skuteczność nowych kotłów C.O. jest znakomitsza niż staromodnych urządzeń). Objawia się tymczasem, iż nasz przewód kominowy ma za małą średnicę, co oddziałuje nazbyt małym ciągiem komina, który jest nieodzowny do instalacji kolejnego kotła. Bądź kiedy zamierzyliśmy zmienić rodzaj ogrzewania budynku i przejść na ogrzewanie gazowe. Poniekąd dostatecznie dużo ludzi zdaje sobie sprawę, że wymusza to założenia w przewodzie dymowym specjalnego wkładu kominowego ze stali nierdzewnej, jednakże i tu może dochodzić do trudności. I ponownie wiąże się to ze średnicą kanału kominowego bowiem powinno być ona dość szeroka żeby możliwa była montaż wkładu.
W tych okolicznościach nieuchronne będzie frezowanie komina żory. Frezowanie przewodu kominowego jest bezinwazyjnym sposobem poszerzenia średnicy przewodu kominowego, pod takim względem, że nie jest oczekiwane burzenie komina i stawianie go od nowa. Zapewnia zwiększenie przekroju komina do ⅓ grubości cegły z której jest on postawiony. Poza samym powiększeniem średnicy, frezowanie kominów daje parę ubocznych korzyści. Przede wszystkim wnętrze kanału kominowego jest precyzyjnie wyczyszczone ze wszelkich zebranych w jego wnętrzu złogów sadzy i smoły, oraz wyrównanie jądra przewodu kominowego. Po wyfrezowaniu przewodu kominowego dostaniemy zwarty kanał odciągający dym i sadze poza komin. Frezowanie kominów jest pełnione fachowym akcesorium – frezarką, która zagłębia się do wnętrza kanału kominowego.
Po zakończeniu skrawania możliwe jest zainstalowanie wkładu kominowego, zaś jeśli nie jest on niezbędny, niegłupio jest zrealizować szlamowanie komina (tynkowanie od środka zaprawą uszczelniającą).