Kwestią wynikającą z faktu, że coraz więcej w Polsce buduje się domów wielorodzinnych jest to, że konieczne jest założenie wspólnoty mieszkaniowej, która będzie na bieżąco dbała o taki budynek. Jeśli chodzi o nowo budowane obiekty, to dzieje się tak już w momencie wykupu pierwszego mieszkania w takim domu.
Wspólnoty mieszkaniowe
Termin wspólnoty mieszkaniowej istnieje w Polsce od kilkudziesięciu lat. Tego rodzaju jednostkę wprowadzono dlatego, że zmieniła się struktura własnościowa budynków wielorodzinnych. Z jednej strony dotychczasowi lokatorzy mieszkań spółdzielczych czy zakładowych uzyskali możliwość wykupu swoich mieszkań na własność, co spowodowało iż pojedynczy budynek mógł mieć kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu współwłaścicieli (zobacz: Formy prawne budynków wielorodzinnych). Po drugie, ruszyła prywatna inicjatywa. Zaczęły pojawiać się prywatne firmy budowlane, które rozpoczęły budowanie nowych mieszkaniowych obiektów wielorodzinnych.
Odpowiedzialność członków wspólnoty za budynek
Oczywistym jest, że tam gdzie jest wielu właścicieli pojawiać mogą się konflikty i rozmywać się może poczucie odpowiedzialności za budynek. Tymczasem budynek, o który nikt nie dba, z biegiem czasu może popadać w ruinę. Musi być ktoś, kto zajmie się wszystkimi aspektami utrzymania takiego domu. Jest ich całkiem sporo. Od kwestii typowo administracyjnych, przez bieżące utrzymanie porządku w domu i wokół niego, po wykonywanie niezbędnych remontów. Mieszkańcy podobnych budowli nie zawsze dysponują wystarczającą ilością czasu by wspólnie o takich kwestiach zadecydować.
Profesjonalny zarząd nad budynkiem wspólnoty
W tym miejscu pojawia się zarządca nieruchomości, który jest wyspecjalizowanym ekspertem którego zadaniem jest zarządzanie mieniem wspólnoty mieszkaniowej. Wynajęcie przez wspólnotę mieszkaniową zarządcy nieruchomości daje jej poczucie pewności, że należące do niej mienie jest odpowiednio zabezpieczone. Oprócz tego zarządca nieruchomości jest człowiekiem, który reprezentuje interesy wspólnoty mieszkaniowej na zewnątrz.
Jak wynika ze stosownej ustawy wszystkie wspólnoty muszą posiadać swój zarząd, ale jedynie w przypadku małych wspólnot mieszkaniowych realne jest aby podołał on realizacji wszystkich zadań jakie leżą w zakresie obowiązków profesjonalnego zarządcy nieruchomości. Jeśli chodzi o duże wspólnoty mieszkaniowe, to przekazanie zarządu nad nieruchomością w ręce profesjonalisty bywa najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.
Zobacz też: Zarządzanie budynkiem należącym do wspólnoty mieszkaniowej