Badania statystyczne precyzyjnie pokazują, że zmniejsza się ilość ludności w wielu miastach naszego państwa. Taki stan rzeczy nie dotyczy wyłącznie najludniejszych miast, wśród których są stolica, Kraków bądź Poznań, co wynika z ciągłego napływu ludzi poszukujących pracy oraz pozostawania w tych miastach osób, które kończą tam uniwersytety i szukają lepszego niż w swoich rodzimych miasteczkach życia.
Najbardziej liczna gromada ludzi, którzy postanawiają przeprowadzić z miast do okolicznych miasteczek i wsi to ludzie o dobrej sytuacji finansowej, którzy widzą w tym kroku szansę na znaczną poprawę wygody życia. Wyprowadzka z takiego dużego miasta na jego przedmieścia ma swe zalety ale też i swe wady.
Zalety
Do zalet przeprowadzki na przedmieścia należy na pewno niższy koszt zakupu budynku niż w centrum większego miasta. Ceny nieruchomości spadają razem ze wzrostem odległości od miasta. Paradoksalnie, w najpopularniejszych kierunkach przeprowadzek, które położone są najbliżej wielkich miast ceny mogą być nawet jeszcze wyższe niż w samym mieście. Przeprowadzając się z bloku wielorodzinnego do domu można również odczuć komfort wynikający z o wiele większego metrażu jakim dysponują lokatorzy, a jeżeli parcela na jakiej postawiony jest budynek jest odpowiednio spora to pobocznym plusem jest opcja zapewnienia sobie w jej obrębie zajęć rekreacyjnych (jak np. założenie ogrodu). Istnieją także zalety zdrowotne, do których należy zaliczyć niższy hałas, świeże powietrze oraz mniejszy poziom stresu.
Wady
Mieszkanie poza miastem ma jednak również swoje wady. Najważniejsza z nich jest natury komunikacyjnej. Prywatne auto potrzebne jest by móc dokądkolwiek się dostać. Konieczne są także dość długotrwałe dojazdy do pracy. Mniejsza może być również oferta usług ze sfery edukacyjnej i zdrowotnej. Nie koniecznie szkoła czy przychodnia z małego miasteczka zapewni analogiczny poziom obsługi jak w znacznie większym mieście. Bezspornie wyższe są również koszty utrzymania domu o większej powierzchni. Nie tylko ogrzanie dużego metrażu kosztuje o wiele więcej, ale to na głowie właścicieli są wszystkie remonty.
Artykuł w oparciu o materiał źródłowy.